Wentylacja - Artykuły

Wentylacja dla laików cz III. "Rozmieszczenie przewodów wentylacyjnych"

21-12-2016

Rozmieszczenie i ilość przewodów jest ściśle powiązana z tym w jaki system wentylacyjny chcemy wyposażyć budynek. Warto to przeanalizować jeszcze na etapie planowania. Wówczas najłatwiej rozplanować przewody tak, aby ich ilość była jak najmniejsza, a rozmieszczenie harmonizowało z pozostałymi instalacjami i elementami wystroju pomieszczeń.

Najskromniejsze pod względem ilości potrzebnych przewodów (rur) są systemy wentylacji naturalnej. Wynika to stąd, że potrzebują one jedynie przewodów do wyprowadzenia powietrza na zewnątrz. Doprowadzanie do środka odbywa się poprzez urządzenia nawiewne montowane w ścianach lub oknach. Ponieważ taka wentylacja pracuje dzięki wykorzystaniu naturalnych czynników wprowadzających powietrze  w ruch - musi być tak zorganizowana, aby nie ograniczać jego swobodnego przepływu. Dlatego kanały wentylacyjne muszą mieć orientację pionową. Wlot zabezpieczony kratką wentylacyjną znajduje się w pomieszczeniu pod sufitem, następnie przewód biegnie dalej pionowo do góry poprzez sufit i kolejne piętra ponad dach budynku, gdzie na kominie znajduje się wylot zabezpieczony przed opadami. Ilość przewodów zależy od tego ile mamy w budynku pomieszczeń, w których powinniśmy mieć wentylację wywiewną. Każde takie pomieszczenie musi bowiem posiadać swój własny, indywidualny przewód.

Rys. wentylacja grawitacyjna

Wentylacja mechaniczna (do której zalicza się także tą z odzyskiem ciepła) zapewnia wymianę powietrza poprzez pracę wentylatorów: urządzeń elektrycznych, które wymuszają przepływ. Dlatego możliwe jest dowolne poprowadzenie rur. Jest to ogromna zaleta wówczas, gdy z różnych względów nie mamy możliwości wyprowadzić ich do góry poprzez dach. Najczęściej tego typu instalację projektuje się w ten sposób, aby wentylatorów było jak najmniej. Jest to oczywiste nie tylko ze względu na koszty urządzenia,ale i generowany przez nie hałas. Jeżeli mamy jedno urządzenie łatwo można zapobiec uciążliwym szumom poprzez umieszczenie go w osobnym pomieszczeniu technicznym oraz zastosowaniu specjalnych tłumików. Niezbędne przewody zwykle  łatwiej rozmieścić w orientacji poziomej. Ich ilość nie jest bardzo duża gdy wentylator zapewnia jedynie nawiew lub sam wywiew. Jednak w przypadku wentylacji nawiewno-wywiewnej, zarówno dopływające jak i odprowadzane na zewnątrz powietrze przechodzi przez wentylator, a więc ilość potrzebnych przewodów znacznie się zwiększa. Musimy bowiem tak poprowadzić rury, aby każde pomieszczenie w mieszkaniu, czy domu było podłączone z urządzeniem wentylacyjnym.

Rys. wentylacja mechaniczna

Na koniec jeszcze krótko o wentylacji hybrydowej. Jest to najmłodszy system wentylacyjny, który w wielkim skrócie możemy określić jako mieszankę wentylacji naturalnej i mechanicznej. Z punktu widzenia potrzebnych przewodów ich orientacja przedstawia się praktycznie tak jak w wentylacji grawitacyjnej - bazuje na przewodach pionowych. Ukłonem w stronę wentylacji mechanicznej jest to, że nie ma konieczności wykonania osobnego przewodu dla każdego pomieszczenia z wywiewem. Dopuszczalne jest wentylowanie jednym kanałem kilku pomieszczeń, pod warunkiem że te pomieszczenia znajdują się na różnych kondygnacjach.

Rys. went. hybrydowa DARCO

Co dalej w naszym cyklu? Skoro wiemy już coś o przewodach, to warto zrobić rozeznanie jakie mamy urządzenia w poszczególnych systemach.