Historia

"DARCO" powstało w 1992 r. na bazie zakładu rzemieślniczego produkującego elementy pokryć dachowych i orynnowania. Firma kultywuje tradycje rodzinne i opiera się na ponad dwudziestoletnim doświadczeniu w produkcji elementów z blachy na potrzeby budownictwa. Głównym segmentem produkcji na początku działalności było wytwarzanie elementów kominowych i nasad. Produkcja nasad kominowych stanowi do dziś znak rozpoznawczy firmy, a zdobyte doświadczenie i moce wytwórcze pozwalają nam na oferowanie w 100% sprawdzonych i najlepszych jakościowo wyrobów.
 
W 2001 roku firma rozpoczęła produkcję w zakładzie w Pustkowie Osiedlu. Zakup nowoczesnych, sterowanych numerycznie maszyn do obróbki plastycznej blach spowodował rozwój nowych technik wytwarzania, systematyczny wzrost produkcji i poszerzenie asortymentu. Do oferty wprowadzony został kompletny energooszczędny system rozprowadzania ciepłego powietrza z kominka. Liczący w sumie kilkaset pozycji asortyment pozwala na stworzenie nawet najbardziej skomplikowanych instalacji - w sposób łatwy i niedrogi. Fakt, iż Darco jest producentem całej gamy rozwiązań do systemów DGP - od kratek po wentylatory i kształtki - zapewnia 100% kompatybilność i kompleksowość rozwiązań.
 
W 2002 roku firma wdrożyła Systemu Zarządzania Jakością wg normy EN ISO 9001:2000, który został potwierdzony certyfikatem wydanym przez BVC Polska.

W 2004 roku firma zaoferowała całkowitą nowość na naszym rynku - systemy wentylacji hybrydowej - zapewniającej tanią i efektywną wentylację budynków mieszkalnych.

W na przełomie 2005 i 2006 roku firma przeniosła produkcję elemtnów kominowych oraz dział logistyki do zakładu w Dębicy przy ul. Metalowców 43 - budynek o powierzchni ponad 7tys. m2 jest bazą dalszego rozwoju przedsiębiorstwa. W 2005 roku Darco wystawiło swoje wyroby na największych targach branży grzewczo - wentylacyjnej na świecie - ISH Frankfurt.

Rok 2005 przynosi dalszy rozwój firmy oraz nowe wdrożenia tj. nasada kominowa przeznaczona do odprowadzania spalin z kominków i pieców na paliwa stałe, czy nawietrzak z grzałką stanowiący przełomowe rozwiązanie problemu nawiewu powietrza do mieszkań w okresach zimowych.

W tym roku wydany został także pełny katalog techniczny wyrobów Darco, a także przełomowy, ze względu na treść i kompleksowe ujęcie tematu - podręcznik dystrybucji gorącego powietrza z kominka (wszystkie te wydawnictwa są dostępne do zamówienia z naszej strony internetowej).

Rok 2006 obfitował w wydarzenia targowe: odradzające się Poznańskie Targi Instalacje 2006 oraz włoską imprezę pt: Mostra Expocomfort Mediolan, którą odwiedziło ponad 170 tys. osób.

W marcu 2007 roku ponownie wystawialiśmy się na targach ISH Frankfurt 2007, które potwierdziły, iż są bardzo dużą oraz interesującą imprezą.

Rok 2007 to przenosiny do nowego zakładu firmy w Dębicy przy ul. Metalowców 43. Zakład ten staje się głównym miejscem produkcyjnym i logistycznym, jednocześnie zakład w Pustkowie Osiedlu rozszerza produkcję i zatrudnienie.

W 2007 roku rozpoczęta została także produkcja przyłączy z blachy czarnej 2mm, która obecnie jest bardzo znaczącym segmentem w asortymencie Darco, cechującym się najwyższą jakością wykonania.

Rok 2008 przynosi przełomowe produkty: nasady Turbowent hybrydowy w wersji sieciowej (sterowanej z komputera PC) oraz unikalny system kontroli ciągu.  Oba systemy zostały zaprezentowane na targach Instalacje w Poznaniu oraz w Weronie na największych targach branży kominkowej - Progetto Fuoco.

Rok 2009 to dalsza rozbudowa zakładu i infrastruktury w Dębicy, cykl szkoleń produktowych dla dystrybutorów Darco, a także kolejne ciekawe produkty - regulatory ciągu kominowego i pokrętła szybra. W tym roku po raz kolejny gościliśmy na targach ISH we Frankfurcie, gdzie ekspozycja firmy spotkała się ze sporym uznaniem kontrahentów.

Rok 2011 to między innymi zakończenie kolejnej ważnej inwestycji- budowy centrum logistycznego w oddziale w Dębicy. Do użytku oddany został nowoczesny magazyn wysokiego składowania (mogący pomieścić ponad 7tys. palet) wraz z zapleczem logistycznym o łącznej powierzchni 4,5tys  m2.  Funkcjonalność i przestrzenność nowego centrum pozwoliły na bardziej kompleksową obsługę wysyłek, lepsze planowanie i organizowanie produkcji. Ponadto wprowadziliśmy na rynek ultranowoczesne, energooszczędne aparaty i zestawy nawiewne ECO.

W roku 2015 dokonaliśmy wiele zmian. Między innymi wdrożyliśmy nowy logotyp marki Darco oraz zmieniliśmy adres siedziby firmy. Zakład produkcyjny w Pustkowie Osiedlu został przeniesiony do nowo wybudowanej hali produkcyjnej w Dębicy.

W planach na lata następne przewidujemy dalsze wdrożenia w dziedzinie elementów kominowych i wentylacyjnych. Innowacyjność to nasza dewiza - dlatego warto zaglądać na strony Darco, na których na bieżąco staramy się zamieszczać najnowsze wieści z życia firmy.

Początek jako przydomowy zakład produkcyjny

Zakład w Dębicy przy ul Świętosława

Zakład produkcyjny w Pustkowie Osiedlu

Wręczenie certyfikatu ISO 2001:9000

Ekspozycja Darco na targach ISH Frankfurt

Widok z lotu ptaka na zakład produkcyjny w Dębicy...

Zakład produkcyjny w Dębicy

Sklep firmowy w Krakowie

Nowoczesne centrum logistyczne 2011

Ekspozycja na targach Instalacje Poznań 2012