Wentylacja - Artykuły

Jak działa wentylacja naturalna i … czemu nie działa

21-03-2016

Wentylacja to dziś pełnoprawna instalacja w domu, czasy, gdy jej znaczenie było lekceważone, a wszystkie siły i środki przeznaczane były na rzecz zapewnienia najlepszej izolacji i skutecznego ogrzewania – kosztem jakości powietrza – na szczęście minęły. Dziś nie trzeba nikogo specjalnie przekonywać, że powietrze w mieszkaniu powinno być świeże i dostarczone we właściwej ilości, od tego w końcu zależy często nasze zdrowie.

Oczywiście koszty ogrzewania i poboru energii muszą być minimalizowane z uwagi na rosnący koszt jej pozyskania oraz chęć ograniczenia negatywnego wpływu na środowisko. Ponadto, najlepiej, gdy zastosowanie instalacji proekologicznych i energooszczędnych nie idzie w parze z pogorszeniem komfortu, czy efektywności ich funkcjonowania. Zagadnienia te dotyczą ogrzewania (nowoczesne, wysokosprawne piece), poboru energii elektrycznej (żarówki energooszczędne, urządzenia domowe wysokiej klasy), izolacji cieplnej, czy zużycia wody. Najnowsze trendy dotyczą oczywiście także zagadnienia wentylacji. Pojęcia rekuperacji, wentylacji wymuszonej czy hybrydowej nie są dla użytkowników domów i inwestorów niczym specjalnie nowym i nieznanym. No, ale, w 90% budynków w Polsce działa, albo i nie działa - wentylacja naturalna.

Wentylacja naturalna (grawitacyjna) działa na zasadzie wyporu termicznego – powietrze z zewnątrz poprzez urządzenia nawiewne lub rozszczelnione okna dostaje się do środka budynku, jest ogrzewane i, jako ciepłe (a więc lżejsze od chłodnego), unosi się ku górze i przez kominy wentylacyjne jest wydalane z budynku. Wbrew pozorom (jako, że zasada działania jest bardzo prosta) układ ten jest bardzo skuteczny, niestety tylko w określonych warunkach.

Naturalny ciąg kominowy (a więc działanie wentylacji grawitacyjnej) zależy od kilku czynników, między innymi:

  • różnicy temperatur powietrza wewnątrz i na zewnątrz budynku (naturalny wypór termiczny),
  • wysokości komina i pola jego poprzecznego przekroju (wartość podciśnienia w przewodzie kominowym jest wprost proporcjonalna do obu tych zmiennych - im wyższy i szerszy komin – tym większa wartość ciągu kominowego),
  • wiatru, który może powodować wytwarzanie dodatkowego podciśnienia w kominie lub, gdy jest opadający, cofać przepływ powietrza z powrotem do budynku,
  • konstrukcji budynku (dachu) i usytuowania budynku względem drzew
  • ukształtowania terenu

Problemy z ciągiem mają dość ścisły związek z kalendarzem. Wentylacja jest związana z różnicami temperatur między wnętrzem budynku i otoczeniem, w okresach gdy te wartości różnią się znacznie (lato, zima) wentylacja działa … choć nie do końca, w zimie owszem powietrze płynie w pożądanym kierunku (od nawiewników do wylotów w kuchni, czy łazience), natomiast w lecie działa …. odwrotnie (czego często w ogóle nie zauważamy, bo intensywnie wietrzymy pomieszczenia otwierając okna).

Najgorzej jest w okresach przejściowych – wiosną i jesienią. Przyczyna jest prosta, w tych okresach różnica temperatur na zewnątrz i wewnątrz budynku jest zwykle niewielka, co powoduje, iż naturalny wypór termiczny – jest bardzo mały. W tych okresach wszystkie błędy i niedostatki instalacji kominowej unaoczniają się ze szczególną mocą.

Co należy szczególnie podkreślić, ogromnie ważną sprawą jest prawidłowo funkcjonująca wentylacja nawiewna do budynku.  Jeśli nie ma nawiewu powietrza do budynku, trudno się spodziewać, by skutecznie działał wywiew.